Munkáltatói márkának nevezhető egy adott cég által kínált munkalehetőség, munkakörnyezet és minden olyan egyéb tényező, amely alapján a munkavállaló megítéli a munkaadó által nyújtott minőséget.  Az employer branding vagyis a munkáltatói márkaépítés nem egy új keletű kifejezés, mégis talán az utóbbi években kapott igazán nagy figyelmet. Ennek oka, hogy jelentősen átalakult a munkaerőpiac.

Minden cégnek, adott esetben HR-es munkatársnak nehézséget okoz a pozíciók betöltése a megfelelő személyekkel. Továbbá az állásra alkalmas foglalkoztatott hosszú távú megtartása is komoly kihívást jelent. Erre nyújt megoldást az employer branding. Mi sem bizonyítja jobban, hogy már konkrét munkakör alakult ennek hatására és létezik évenkénti World Employer Branding Day is ahol több száz employer branding vezető gyűlik össze.

 

A munkáltatói márkaépítés eszköztára tág, mégis a legtöbb esetben csak a kommunikációs szinttel foglalkoznak. Ez persze érthető, mivel ez a legfontosabb eszköz. Cégünk értékeit feltétlenül kell kommunikálni, például a mindennapi hangulattal kapcsolatos tartalmak sok munkavállaló kedvét hozhatják meg a jelentkezéshez és egyfajta pozitív visszacsatolás a jelenlegi alkalmazottaknak. Persze ez nem azt jelenti, hogy valótlan helyzeteket bemutató képeket, bejegyzéseket kell generálni fizetett színészekkel vagy kényelmetlenül feszengő alkalmazottakkal.  Azzal pont az ellenkező hatást érhetjük el. A cég múltját és jelenét érdemes bemutatni. Hagyni, hogy betekintést nyerjenek a munkavállalók a kulisszák mögé. Összefoglalva a kommunikáció fontos eszköze a márkaépítésnek, de odafigyelést és őszinteséget igényel.  Ugyanakkor vannak további eszközök, amelyek ritkábban használtak tudatosan, mégis komoly eredményeket érhetünk el vele. A cikk folytatása következik.